Биолошки факултет Универзитета у Београду уписала је
1992/93, а дипломирала 1998. са просечном оценом 9.75.
Магистарски рад урађен на Катедри за микробиологију одбранила је 2005.
Докторску дисертацију под називом "Ефекат камфора, еукалиптола и тујона на репарацију ДНК и мутагенезу у прокариотским и еукариотским ћелијама" одбранила је 1. новембра 2011. Члан је Савета факултета, као и више националних и међународних научних друштава: Удружења микробиолога Србије, Друштва генетичара Србије,
Федерације европских микробиолошких друштава (Federation of European Microbiological Societies, FEMS) и Европског друштава за мутагенезу и геномику животне средине (European Environmental Mutagenesis and Genomics Society, EEMGS). Обавља функцију представника Србије у друштву EEMGS.
Кретање у служби
На Катедри за микробиологију Биолошког факултета Универзитета
у Београду Биљана Николић ради од 2000. године и то:
- као
асистент-приправник (као стипендиста Републичког завода за тржиште рада),
у периоду 2000.-2003.
- као
истраживач-приправник у периоду 2003.-2005.
- као
асистент у периоду 2005.-2012.
- у звању доцента у периоду 2012-2017. (у ово звање је изабрана 1. марта 2012. г.)
- у звању ванредног професора почев од 2. фебруара 2017. г.
Област истраживања
Бави
се научно-истраживачким радом у областима микробиологије (микробиологија хране и орална микробиологија) и генотоксикологије. Испитује биолошке активности природних производа: у оквирима микробиологије пре свега њихове антибактеријске и антибиофилм активности, а у оквирима генотоксикологије бави се истраживањем генотоксичног/антигенотоксичног потенцијала. Део истраживачког опуса посвећен је и истраживању биокомпатибилности појединих стоматолошких материјала.