Претрага
Close this search box.

Катедра за зоологију бескичмењака и ентомологију

Након дугог процеса развоја наставних и научних дисциплина, које су данас у оквирима њене делатности, а кроз богату историју свог развоја, основана је Катедра за зоологију бескичмењака и ентомологију 24.12.2010. године у Институту за зоологију. Велики допринос модернизацији наставе зоологије, после 1873. године, у време формирања Зоолошке катедре у оквиру Зоолошког завода (претече данашњег Института за зоологију), дао је проф. др Живојин Ђорђевић, а нешто касније (између два светска рата) и проф. др Синиша Станковић. После Другог светског рата, 1947. године, формирана је Катедра за зоологију и физиологију, а од ње је нешто касније настала и посебна Катедра за зоологију. Најзапаженије активности на тој катедри биле су од стране проф. др Милутина Радовановића и проф. др Симеона Грозданића.

Касније, седамдесетих година ХХ века, са развојем зоолошких дисциплина у Институту за зоологију, основана је Катедра за упоредну морфологију и систематику животиња, која је од 2002. преименована у Катедру за морфологију, систематику и филогенију животиња. Наставници и сарадници који држе наставу из курсева, чији су предмет истраживања бескичмењаци, а посебно инсекти, 2010. су основали садашњу Катедру за зоологију бескичмењака и ентомологију. Данас ова катедра броји шест наставника, осам научних сарадника, једног истраживача сарадника, два истраживача приправника и једног техничког сарадника, истраживача-приправника и техничког сарадника. Од оснивања до 2017. године, катедром је руководио проф. др Љубиша Станисављевић, а након њега проф. др Ивана Живић.

У периоду од седамдесетих година ХХ века до краја 2010. године, наставници и сарадници Катедре реализовали су наставу на додипломским, последипломским и докторским студијама у оквиру катедара којима су до оснивања нове катедре припадали. До краја ХХ века реализују наставу из бескичмењачких зоолошких предмета у оквиру изборне области „Морфологија, систематика и филогенија зоолошких таксона“. Реформом из 2002. године, издвојена је посебна научна област „Морфологија, систематика и филогенија инвертебрата“ са више ужих области истраживања („Ентомологија“, „Малакологија“, „Хелминтологија“, „Акарологија“). Наставници и сарадници Катедре су учествовали у реализацији и последипломских студија („Таксономија и филогенија животиња“ и „Пчеларство“ до 1998. године), а касније и магистарских студија („Морфологија, систематика и филогенија животиња“, „Ентомологија“ и „Биологија пчела са пчеларством“). Поред теоријске и практичне наставе, Катедра реализује и теренску наставу на основним и мастер студијама (Фрушка гора, Авала, Истраживачка станица,Петница“).

Од школске 2011/12. године до данас, наставници и сарадници Катедре учествују у настави по реформисаном систему студирања у оквиру основних академских студија на два основна и већем броју изборних предмета. Од исте школске године, Катедра реализује свој модул мастер академских студија „Зоологија бескичмењака и ентомологија“, а касније, од школске 2016/17. године, у сарадњи са још две катедре, реализује мастер модул „Зоологија“. Од школске 2006/07. године, наставници Катедре учествују у реализацији наставе на докторским студијама на модулима „Морфологија, систематика и филогенија животиња“ и „Хидробиологија“, а од школске 2010/11. године на сопственом подмодулу „Ентомологија““ који се од школске 2016/17. године реализује као модул.

Научни рад наставника и сарадника Катедре одвија се у оквиру научне области „Морфологија, систематика и филогенија животиња“, која је од 2019. године промењена у научну област Зоологија“. Уже научне области истраживања чланова Катедре су систематика, филогенија, диверзитет, екологија, фаунистика, таксономија и популациона биологија паразитоида и опрашивача, тврдокрилаца, земљишних, каверниколних и акватичних бескичмењака (коришћењем морфолошких карактера и молекуларних маркера), примењена ентомологија (метапопулациони модели, интеракције паразитоид – домаћин и предатор – плен, биолошка контрола и мониторинг економски штетних врста инсеката, доместификација солитарних пчела), праћење активности антиоксидативних ензима у функцији индикатора антиоксидативног статуса водених бескичмењака и биомаркера оксидативног стреса у воденим екосистемима, одређивање функционалних група исхране водених бескичмењака, праћење акумулације и дистрибуције тешких метала у води, седименту и воденим бескичмењацима, фотоника инсеката, биомиметика, хемоекологија, хемотаксономија, анализа различитих биолошких дејстава (антимикробно, антитуморско и цитотоксично) секрета пигидијалних жлезда трчуљака, испитивање садржаја метала и металоида, мерење органских загађивача (пестицида, ПАХ, итд.) у пчелама и њиховим органима.

Шеф катедре

проф. др

Живић Ивана

Наставници

проф. др

Живић Ивана

проф. др

Петровић Анђељко

проф. др

Станисављевић Љубиша

проф. др

Томановић Жељко

проф. др

Ћурчић Срећко

др

Стојановић Катарина

Сарадници

Тренутно не постоје сарадници за ову катедру.

Истраживачи

др

Зарић Ненад

др

Божанић Миленка

др

Весовић Никола

др

Врбица Маја

др

Коцић Корана

др

Ненадић Марија

др

Чкркић Јелисавета

др

Татовић Анђелина

Вранић Софија

Поповић Немања

Контакти и линкови

Студентски трг 16, 11158 Београд

dekanat@bio.bg.ac.rs

+381 11 2635 627

Повезане актуелности

Не постоје повезане вести.

Повезани пројекти