Претрага
Close this search box.

Катедра за упоредну физиологију и екофизиологију

Прву Катедру за физиологију на Балкану основао је 1910. год. академик Иван Ђаја у оквиру Физиолошког завода (Ф3) на Филозофском факултету Београдског универзитета. После другог светског рата, рад ФЗ обновљен је у оквиру Природно-математичког факултета (ПМФ) доласком нових кадрова, међу којима је био и Војислав М. Петровић. Дефинисањем Одсека за биолошке науке у оквиру ПМФ школске 1972/73. године, ФЗ је прерастао у Институт за физиологију и биохемију са три катедре, међу којима је била и Катедра за упоредну физиологију и екофизиологију (КУФЕ), чији је први шеф био Војислав М. Петровић, затим Вукосава Давидовић, Гордана Цвијић, Јелена Ђорђевић и Синиша Ђурашевић.

Поред академика Петровића, први чланови КУФЕ били су Лепосава Марковић-Ђаја, Вукосава Давидовић и Олга Рајчић, а затим и Гордана Цвијић, Ратко Радојичић и Славица Крантић. Катедра је потом проширена Ведраном Шушулић, Жаном Матијашевић и Јеленом Ђорђевић, а нешто касније Синишом Ђурашевићем, Наташом Петровић и Иваном Ђокић. По укидању Више педагошке школе, катедри се придружио и Милан Марковић. Наставнике који су одлазили у иностранство, пензију или у друге институције заменили су Бато Кораћ, Тамара Вучковић, Небојша Јаснић и Предраг Вујовић. На својим научним пројектима КУФЕ је запослила истраживаче Иву Лакић, Тању Јевђовић, Тамару Дакић и Александру Ружичић. Технички сарадници КУФЕ од почетка су били Ванка Петровић и Милена Перишић, које су замениле Оливера Марин и Љиљана Стојановић.

Први предмет који је развио и реализовао КУФЕ је Упоредна физиологија са првим предавачима Стефаном Ђелинеом и В.М. Петровићем. Од 2016. године наставници КУФЕ реализују наставу на предметима основних академских студија Физиологија животиња, Ендокринологија, Молекуларна физиологија органских система и Увод у експерименталну биологију. На мастер академским студијама наставници КУФЕ организују наставу из предмета Експериментална физиологија животиња и човека, Хематологија, Основа патофизиолошких процеса, Биомедицинска екофизиологија и Фармакодинамија. На докторским студијама наставници КУФЕ изводе наставу из предмета Молекуларна физиологија, Наука о лабораторијским животињама, Ендокринологија са основама клиничке ендокринологије, Неуроендокрина физиологија, Физиолошки механизми стреса и адаптација, Физиологија терморегулације, Оксидативни стрес и редокс регулација. КУФЕ изводи и наставу из предмета Физиологија на програму Биохемија за студенте Хемијског факултета.

Научне активности КУФЕ данас обухватају испитивање молекуларних механизма одговора организма на стресоре различите природе и трајања са посебним освртом на улогу хипоталамо- хипофизно-адреналног система. Истраживања у последњих десет година су обухватала испитивање утицаја гладовања на експресију неуроендокриних регулатора енергетске хомеостазе, са посебним освртом на експресију и функцију инсулина у хипоталамусу. Такође, испитиван је и утицај исхране на транспорт глукозе у различитим можданим регионима. У протекле четири године, кроз истраживања на моделу гојазности, реализована је сарадња са немачком Дијаспором током које је пажња усмерена на улогу реактивних врста кисеоника у централном нервном систему. Експресија ензима укључених у продукцију реактивних врста кисеоника испитивана је и у срцу на моделу пренаталног стреса. На недавно успостављеним моделима сепсе и септичког шока, испитује се потенцијално протективно дејство лекова који нису претходно индиковани за ова стања. Резултати постигнути од оснивања КУФЕ, објављени су у преко 280 научних радова in exstenso у часописима на 521 листи и цитирани преко 500 пута.

Шеф катедре

проф. др

Ђурашевић Синиша

Наставници

проф. др

Вујовић Предраг

проф. др

Ђорђевић Јелена

проф. др

Јаснић Небојша

проф. др

Кораћ Бато

др

Јевђовић Тања

др

Лакић Ива

Сарадници

маст. биол.

Ружичић Александра

Марин Оливера

Стојановић Љиљана

Истраживачи

др

Дакић Тамара

Срдић Тијана

Контакти и линкови

Студентски трг 16, 11158 Београд

dekanat@bio.bg.ac.rs

+381 11 2635 627

Повезане актуелности

Не постоје повезане вести.

Повезани пројекти