Претрага
Close this search box.

Катедра за општу физиологију и биофизику

Катедра за општу физиологију и биофизику настала је 1972. године из Катедре за физиологију, коју је 1910. основао академик Иван Ђаја. Први и дугогодишњи шеф Катедре био је академик Радослав Анђус (1972-1979), утемељивач курса Општа физиологија са биофизиком, чијим је залагањем дошло до модернизације наставе физиологије, увођењем молекуларне биологије, биохемије и биофизике. У настави учествују и проф. Мира Пашић (Неуробиологија са неурохемијом), доц. Всеволод Рајевски (Општа физиологија са биофизиком) и доц. Оливера Рајевски (Физиологија рада). Ангажује се и проф. Мирослав Симић са Медицинског факултета за предмет Имунобиологија са имунохемијом (први те врсте на нашем Универзитету), као и др Звонимир Дамјановић из Центра за мултидисциплинарне студије за предмет Биокибернетика. Настава се проширује 1977. када се уводи група усмеравајућих предмета под називом Биофизика. Уводи се и нови предмет Експериментална физиологија (др Дејан Зечевић и касније др Павле Анђус). Формирају се три нова постдипломска смера: Биофизика (касније Општа физиологија са системском биофизиком), Неуробиологија и Имунобиологија. Од оснивања, после академика Радослава Анђуса Катедром руководе проф. Мира Пашић (1979-1993), проф. Павле Анђус (1993-1994, 1997-2000, 2003-2006), доц. Всеволод Рајевски (1994), проф. Јово Мартиновић (1994-1997), проф. Мирјана Стојиљковић (2000- 2003), проф. Надежда Недељковић (2006-2012), проф. Мирослав Живић (2012-2021) и доц. Милена Милошевић (2021-).

Током 2000-тих наступају промене у складу са Болоњским процесом, али нагласак остаје на експерименталном приступу, вези молекуларне и физиолошке оријентације, интердисци- плинарности и практичним импликацијама. На основним студијама од Опште физиологије са биофизиком формирају се два курса, Општа физиологија и Биофизичке основе опште физиологије. Неуробиологија са неурохемијом и Имунобиологија са имунохемијом се унапређују и прерастају у Неуробиологију и Имунобиологију. Од Основа системске биофизике, осавремењавањем настаје Системска биологија. У сарадњи са Катедром за генетику и еволуцију организује се настава из предмета Понашање животиња. Експериментална физиологија надражљивих ћелија прелази на дипломске студије, а Катедра 2010. преузима и извођење наставе из Физике и Биоинформатике. Уводе се докторске студије у оквиру модула Неуронауке и Имунобиологија, а касније и Биофизика са биоинформатиком, као и дипломске академске студије Биофизике, Неуробиологије и Имунобиологије. У оквиру дипломских и докторских студија развија се низ курсева у чијој реализацији поред чланова Катедре учествују и наставници из других институција. У сарадњи са Катедром за микробиологију организује се настава академских специјалистичких студија на модулу Имунобиологија са микробиологијом.

Катедра за општу физиологију и биофизику данас има 36 чланова и организује наставу из 9 предмета на основним студијама, 5 на специјалистичким студијама, 12 на дипломским студијама и 25 предмета на докторским студијама.

Научни рад чланова Катедре се одвија у оквиру области неуробиологије, ћелијске неурофизиологије и неуродегенерације, неуробиологије понашања, ћелијске и молекуларне имунобиологије и запаљенских процеса, теоријске и мембранске биофизике и биоинформатике. Уз помоћ пројекта Европске комисије 2004. године оснива се Центар за ласерску микроскопију (руководилац проф. Павле Анђус), као научна база Катедре. Научна истраживања се током година проширују доласком нових наставника и сарадника и формирају се две нове лабораторије, Лабораторија за неуробиологију (руководилац проф. Надежда Недељковић) и Лабораторија за електрофизиологију (руководилац проф. Мирослав Живић), као и две истраживачке групе, Група за имунологију (руководилац проф. Биљана Божић Недељковић) и Група за квантитативну биологију (проф. Марко Ђорђевић). Развојем научних капацитета Катедре омогућено је унапређење практичне наставе, практично усавршавање студената преко Стручно-истраживачких пројеката и експериментална израда теза. У протеклих десет година чланови Катедре су учествовали у реализацији 26 дипломских, 166 мастер, 31 специјалистичких и 77 докторских радова. Поред тога, чланови Катедре су веома активни у популаризацији науке (бројне манифестације, репортаже, студијска гостовања и предавања), организацији семинара, школа, минисимпозијума и конференција. У протеклих десет година чланови Катедре су учествовали у реализацији 49 пројеката.

Шеф катедре

др

Милошевић Милена

Наставници

проф. др

Божић Недељковић Биљана

проф. др

Ђорђевић Марко

проф. др

Недељковић Надежда

проф. др

Раденовић Лидија

проф. др

Живић Мирослав

проф. др

Лакета Данијела

др

Дацић Сања

др

Драгић Милорад

Сарадници

др

Родић Анђела

Влајић Александар

Ковачевић Јасна

Истраживачи

др

Батавељић Данијела

др

Божић Бојан

др

Митић Катарина

др

Атлагић Кристина

др

Аџић Марија

др

Коренић Андреј

др

Лунић Тања

др

Репац Јелена

др

Стевановић Катарина

мр

Живанчевић Катарина

маст.

Зељковић Јовановић Милица

Јаковљевић Ана

маг. фарм.

Ловић Дарко

мр

Лукичић Јована

Марковић Софија

Милићевић Катарина

др

Пајић Тања

др

Ракић Марија

мр

Стекић Анђела

Тумбас Марко

Туцић Милена

Лаудановић Анђела

маст. биол.

Михајловић Катарина

Стевић Дејан

Контакти и линкови

Студентски трг 16, 11158 Београд

dekanat@bio.bg.ac.rs

+381 11 2635 627

Повезане актуелности

Не постоје повезане вести.

Повезани пројекти