Претрага
Close this search box.

Катедра за морфологију и систематику биљака

Катедра за морфологију и систематику биљака, од 1972. године, под овим именом је организовала наставу из ботаничких предмета. На Катедри је предавао већи број истакнутих професора (проф. др Вилотије Блечић, проф. др Будислав Татић и проф. др Бранимир Петковић), који су својевремено били и шефови Катедре.

Професор Блечић се бавио флористичким истраживањима у Србији и Црној Гори, објавивши већи број радова у националним научним часописима. Професор Татић се бавио истраживањима у областима фитоценологије, анатомије, таксономије, фитогеографије, као и заштите животне средине. Учествовао је у изради капиталног дела „Флора СР Србије“.

Професор Петковић се бавио флористичким, фитоценолошким, анатомским и таксономским истраживањима и са сарадницима публиковао више научних радова.

Професор Петар Марин је започео нове правце истраживања на Катедри као што су фитохемија, хемотаксономија, микроморфологија. Са сарадницима је објавио велики број радова и остварио врло високу цитираност. Поред поменутих области, његови сарадници се баве молекуларним истраживањима и апликативним аспектима ботанике.

Велики допринос у наставном и научном раду Катедре дала је професор Соња Дулетић-Лаушевић која нас је прерано напустила 2021. године. Остварила је значајне резултате у микроморфологији, хистологији, хистохемији као и на пољу испитивања биолошке активности.

Професори са Катедре су били веома продуктивни у писању уџбеничке литературе за потребе студената и ученика основних и средњих школа.

Катедра за морфологију и систематику биљака организује наставу на основним, мастер и докторским академским студијама на Биолошком факултету Универзитета у Београду. У реализацији основних и изборних предмета који се баве морфологијом и анатомијом биљака последњих десет година учествали су др Соња Дулетић-Лаушевић, редовни професор, др Ана Џамић, ванредни професор и др Славица Грујић, доцент. За основне и изборне предмете који се баве систематиком и филогенијом ангажовани су др Петар Марин, редовни професор и дугогодишњи шеф Катедре, редовни професори др Пеђа Јанаћковић и др Милан Вељић и др Немања Рајчевић, ванредни професор. Лазар Жарковић је ангажован као асистент, а Јасмина Градојевић као стручни сарадник у настави.

Катедра организује један модул на мастер академским студијама (Ботаника) и два модула на докторским академским студијама (Експериментална и примењена ботаника и Систематска ботаника).

На Катедри је запослено једанаест истраживача ангажованих преко програма Министарства науке (виши научни сарадници др Ана Алимпић Арадски и др Данка Буквички; научни сарадници др Ивона Величковић, др Милан Гавриловић, др Тања Додош, др Ксенија Милески, др Јелица Новаковић и др Мариана Оалђе Павловић; истр сарадници, Смиљана Јанковић, Милица Милетић и Маја Радуловић).

Катедра је кроз наставу, заједничке пројекте и публикације, остварила сарадњу са више националних и иностраних научних институција.

Ужа научна област Катедре је морфологија, фитохемија и систематика биљака. Истраживања на Катедри су усмерена на биљне таксоне са циљем да се испитају са фундаменталног и апликативног аспекта. Истражују се представници Lamiaceae (врсте родова Clinopodium, Micromeria, Phlomis, Salvia, Satureja, Stachys, Thymus), Asteraceae (Ambrosia, Amphoricarpos, Artemisia, Aster, Centaurea, Gnaphalium, Leontopodium), Apiaceae (Angelica, Cachrys, Echinophora, Laserpitium, Peucedanum) и Rosaceae (Prunus, Pyrus, Rosa, Rubus), с обзиром на присуство бројних ароматичних, лековитих, јестивих и зачинских биљака у овим фамилијама. Проучавају се и врсте четинарских родова Picea и Pinus (Pinaceae) и Juniperus (Cupressaceae). Део истраживања усмерен је на истраживања маховина (јетрењача и правих маховина). У истраживањима се користе традиционалне (анатомске и морфолошке) методе у циљу проналажења стабилних дијагностичких таксономских карактера, као и повезивања грађе и функције специјалних секреторних структура и хемијског састава њихових продуката. Поред традиционалних користе се савремене (микроморфолошке, ултраструктурне, молекуларне и фитохемијске) методе истраживања. Значајан део истраживања чланова Катедре је усмерен на хемијску анализу продуката метаболизма биљака и испитивање њиховог биолошког дејства. Последњих година, раде се истраживања која се односе и на етноботаничке студије у Србији и на Балкану, чиме је отворен нови правац на Катедри.

Шеф катедре

проф. др

Јанаћковић Пеђа

Наставници

проф. др

Вељић Милан

проф. др

Јанаћковић Пеђа

проф. др

Грујић Славица

проф. др

Рајчевић Немања

проф. др

Џамић Ана

доц. др

Гавриловић Милан

Сарадници

Градојевић Јасмина

Истраживачи

др

Алимпић Арадски Ана

др

Буквички Данка

др

Величковић Ивона

др

Додош Тања

др

Милески Ксенија

др

Новаковић Јелица

др

Оалђе Павловић Мариана

Јанковић Смиљана

Милетић Милица

Радуловић Маја

Контакти и линкови

Студентски трг 16, 11158 Београд

dekanat@bio.bg.ac.rs

+381 11 2635 627

Повезане актуелности

Не постоје повезане вести.

Повезани пројекти