Претрага
Close this search box.

Катедра за микробиологију

Увођењем предмета Микробиологија у наставу, на тадашњем ПМФ – Одсеку за Биолошке науке, а данашњем Биолошком факултету датира од 1977. године када се оснива Катедра за микробиологију у Институту за ботанику и Ботаничкој башти. Шеф Катедре, др Драга Симић, држи наставу из предмета Општа микробиологија, дајући му нов и савремен концепт. Од 1984. године започиње последипломска настава на смеру Биологија микроорганизама, а од 1987. године организује се и изборна област Биологија микроорганизама на основним студијама Биологија. Такође, Микробиологија се уводи и на студијске програме Молекуларна биологија и физиологија и Биохемија, а од школске 1997/98. године и на студијској групи Екологија и заштита животне средине са предметом Микробиологија и микробијална екологија. Од 2002. године изборна област Биологија микроорганизама организује се и изводи и на студијском програму Молекуларна биологија и физиологија. У протеклих 46 година катедром су руководили проф. др Драга Симић од 1977. до 2004, проф. др Јелена Кнежевић Вукчевић од 2004. до 2009. и од 2015. до 2020, проф. др Бранка Вуковић- Гачић од 2009. до 2015, а од 2020. године Катедром руководи проф. др Славиша Станковић.

Данас Катедра изводи наставу на свим нивоима академских студија на Биолошком факултету. Предмет Микробиологија налази се у плану основних студија Биологија на сва три студијска програма: Биологија, Молекуларна биологија и физиологија, Екологија и заштита животне средине, док се модул Биологија микроорганизама налази у плановима мастер студија Биологија и Молекуларна биологија и физиологија. На предлог Катедре од 2023. године акредитује се модул Астробиологија на мастер академским студијама на студијском програму Биологија. Осим тога, Катедра је носилац модула Микробиологија на специјалистичким академским студијама програма Биологија, а учествује и у настави на модулима Генетика и Имунобиологија са микробиологијом. На докторским студијама Катедра организује и изводи наставу на модулима Биологија микроорганизама игенотоксикологија и учествује на модулима Генетика и Хидроекологија. Од оснивања, на Катедри је одбрањено више од 200 дипломских и мастер радова, као и више од 50 специјалистичких радова, а наставници Катедре су били ментори или чланови комисије за одбрану 79 магистарских теза и више од 70 докторских дисертација.

Научни рад Катедре обухвата истраживања у области микробиологије, посебно генетике и екологије микроорганизама, генотоксикологије, мутагенезе и антимутагенезе. Из ових области чланови Катедре су објавили велики број прегледних радова у монографијама међународног значаја и више од 200 научних радова у међународним и домаћим часописима. На иницијативу Катедре 2013. године основан је Центар за генотоксикологију и екогенотоксикологију, са експертизом из области лабораторијског тестирања генотоксичности и антигенотоксичности, као и генотоксичног мониторинга различитих екосистема. 2021. године, такође на иницијативу Катедре, основан је Центар за биоконтролу патогена и промоцију раста биљака, са експертизом у области улоге бактерија у поспешивању раста биљака, биоконтроле патогених бактерија и гљива, као и карактеризацији бактеријских патогена биљака. У последњих 10 година чланови Катедре су учествовали у великом броју међународних и националних пројеката из програма основних истраживања и технолошког развоја.

Шеф катедре

проф. др

Станковић Славиша

Наставници

проф. др

Берић Тања

проф. др

Николић Биљана

доц. др

Медић Оља

доц. др

Цветковић Стефана

Сарадници

Тренутно не постоје сарадници за ову катедру.

Истраживачи

др

Митић Ћулафић Драгана

др

Николић Иван

др

Вулетић Стефана

Ганић Теа

Ранковић Тамара

Анђић Тамара

Бошковић Кристина

Игњатијевић Ана

Контакти и линкови

Студентски трг 16, 11158 Београд

dekanat@bio.bg.ac.rs

+381 11 2635 627

Повезане актуелности

Не постоје повезане вести.

Повезани пројекти