Претрага
Close this search box.

Катедра за биологију ћелија и ткива

Катедра за биологију Ћелија и ткива развијала се у окриљу Катедре за динамику развића животиња кроз рад проф. Јелене Гроздановић-Радовановић која је у сарадњи са ментором академиком Синишом Станковићем, у биолошка истраживања увела методе хистологије, цитологије и ембриологије, поставивши тиме темеље модерне ћелијске биологије и хистологије на Биолошком факултету. Рад проф. Гроздановић-Радовановић настављају проф. Нада Шербан и проф. Весна Коко увођењем метода електронске микроскопије, имунохистохемије и стереологије и њиховом применом на различитим анималним моделима. Доласком проф. Александре Кораћ и проф. Маје Чакић-Милошевић, а касније и њихових доктораната и сарадника, научно-истраживачки рад на Катедри наставља да прати све бржи развој биологије Ћелија и ткива, проширујући се прикључивањем доц. Марије Марин и на поље биљне ћелије.

Упоредо са научним радом, чланови Катедре негују посвећеност настави у области биологије Ћелија и хистологије, кроз већи број савремено организованих курсева на свим нивоима студија. Активностима Катедре у научном и наставном раду велики допринос пружају стручни сарадници за електронску микроскопију.

Наставници и сарадници Катедре за биологију ћелија и ткива реализују наставу на одговарајућим модулима студијских програма основних, мастер, специјалистичких и докторских академских студија Универзитета у Београду – Биолошког факултета. Поред својих наставника, Катедра на докторским студијама ангажује по позиву стручњаке из релевантних научних институција.

Научни рад наставника и сарадника Катедре одвија се у оквиру уже научне области Биологија Ћелија и ткива, а њихово научно интересовање превасходно је усмерено ка хистолошкој и ћелијској грађи и функцији органа животиња и биљака. Коришћењем најсавременијих метода ћелијске и молекуларне биологије и микроскопије проучавају се процеси пролиферације и диференцијације Ћелија, регулаторни механизми фертилизације т ућто, биогенеза органела, ремоделирање ткива и Ћелија у физиолошким и патолошким условима, као и смрт ћелија. Чланови Катедре се кроз рад у Центру за електронску микроскопију баве и изучавањем ултраструктуре ендемских врста, уношења и дистрибуције наноматеријала у ћелије бескичмењака и сисара, грађе бактеријских зидова и егзозома.

Наставници Катедре су аутори првих рецензираних уџбеника и практикума у Србији из области Ћелијске биологије и хистологије и та се традиција наставља и данас објављивањем наставне литературе за обавезне и део изборних предмета на основним студијама.

Наставне активности чланова Катедре заокружене су радом са талентованим средњошколцима у истраживачкој станици Петница и коауторствима више уџбеника за средњу и основну школу.

Шеф катедре

др

Марин Марија

Наставници

проф. др

Кораћ Александра

проф. др

Маркелић Милица

проф. др

Укропина Мирела

проф. др

Чакић Милошевић Маја

др

Величковић Ксенија

др

Марин Марија

Сарадници

Стојановић Сара

Истраживачи

др

Голић Игор

Илић Марија

Контакти и линкови

Студентски трг 16, 11158 Београд

dekanat@bio.bg.ac.rs

+381 11 2635 627

Повезане актуелности

Не постоје повезане вести.

Повезани пројекти