Историјат Института за ботанику и Ботаничке баште „Јевремовац“ почиње још у оквиру Лицеја, касније Велике школе, где је Јосиф Панчић држао наставу јестаствених предмета и залагао се за оснивање ботаничке баште. Прва ботаничка башта, основана 1874, налазила се на Дорћолу, док се на данашњој позицији налази од 1889. године, када је краљ Милан Обреновић Великој школи поклонио имање које је добио од свог деде Јеврема Обреновића. Од тада је Ботаничка башта „Јевремовац“ као неодвојиви део Института за ботанику преживела велике трансформације.
Данас се Институт за ботанику и Ботаничка башта „Јевремовац“, као центар развоја ботанике у Србији и региону, интензивно развија и модернизује. У протеклих десет година направљени су веома крупни помаци у решавању инфраструктурних питања, као и у развоју Института са научног и наставног аспекта.
Током претходних десет година у оквиру инфраструктурних пројеката завршени су обимни радови у целокупном простору Ботаничке баште. Реконструисано је велико језеро у Јапанском врту, покренути су пројекти парковског уређења са реконструкцијом старих и изградњом нових стаза, изграђена је летња позорница на платоу испред стаклене баште, завршена је реконструкција старе и изградња нове хидрантске мреже, канализације и одводњавања кишних вода као и пројекат изградње и постављања новог противпожарног система. У оквиру пројекта реконструкције старог стакленика и множаре финансираног из предприступних фондова ЕУ (ИПА) је током 2013. године завршен највећи део грубих радова на стакленику, а уведено грејање је омогућило адекватну заштиту биљака. У октобру 2014. године свечано је отворена стаклена башта као и отворени простор Ботаничке баште за посетиоце. У наредним годинама отворени простор је оплемењен новим садржајима као што су камена башта“ са бројним сукулентним врстама биљака и ружичњак који је оформљен донацијом 200 садница ружа. Јапански врт је обогаћен донацијом осам стабала јапанске трешње посебне жалосне форме, формиран је нови кутак за најмлађе посетиоце направљен од потпуно природних материјала и прилагођен игри у природном амбијенту и зеленој оази у центру града. Испод стаклене баште новоформиран је и простор у виду перголе опремљене мобилијаром од природних материјала који ће, уз летњу учионицу, у значајној мери повећати капацитет Ботаничке баште у реализацији основних активности за реализацију наставе за студенте, едукативних радионица, тематских предавања, за промоције, конференције, манифестације. У циљу уштеде енергије изведена је санација фасаде и замена прозора објекта у којем су смештене канцеларије и лабораторије две катедре Института за ботанику.
Посебан акценат је културним вредностима које су још увек недовољно познате широј јавности. Промоција садржаја Баште се вршила путем медијских презентација, што се огледа у хиљадама објављених телевизијских, електронских и штампаних прилога. Јавност је редовно информисана о свим активностима које се организују у простору Ботаничке баште. Информације су редовно пружане путем сајта и преко дру- штвених мрежа, а бројне вредности јавности су приближене и адекватним обележавањем (информа- тивне табле, етикете, ознаке и др.) у самом простору.
Ботаничку башту „Јевремовац“ током читаве године посећује велики број грађана и туриста (са изузетком 2013. и 2014. године када је Башта била у различитим фазама реконструкције). Многобројне организоване групне посете ученика основних и средњих школа, предшколских установа, факултета, удружења из Србије и из иностранства су се сваке године реализовале кроз десетине хиљада посетилаца (са изузетком 2020. и 2021. године у време вирусне пандемије). Са посебном пажњом у Башти се сваке године спроводе и бројне групне посете хуманитарног карактера, а реализован је и пројекат кроз волонтерски програм Хортикултурна терапија“ у сарадњи са Институтом за ментално здравље Србије. У Башти се последњих година реализује све већи број едукативних радионица са децом предшколског и школског узраста. Са посебном пажњом од 2021. године у Башти се развија волонтерски програм са студентима Биолошког факултета и ученицима Средње пољопривредне школе у Београду као и са ученицима Седме и Осме београдске гимназије.
Од 2013. године у простору Баште је одржано преко стотину догађаја едукативног, научног и културног садржаја. Традиционално се у простору Баште сваке године обележава Национални дан науке, Светски дан заштите животне средине, Светски дан биодиверзитета, Дан Биолошког факултета, Дан фасцинације биљкама. Сваког септембра се у Ботаничкој башти реализује део тематских програма градске манифестације Дани Европске баштине. Пригодним програмима су обележене јубиларне годишњице Ботаничке баште „Јевремовац“: у септембру 2019. године обележено је 130 година од оснивања Баште, а у септембру 2022. године отворена је изложба „130 година велике стаклене баште у Ботаничкој башти Јевремовац“ у сарадњи са Заводом за заштиту споменика културе града Београда.
Одржан је низ тематских изложби током претходне деценије: „У царству гљива“,„Дани рамонди, васкрсавајућих драгуља Балканског полуострва“, „Цветање агаве“ „Путовање кроз време са водоземцима и гмизавцима“. У јуну 2022. године отворена је изложба фотографија Вишеградске групе. Тада је први пут поставка реализована на спољној огради Ботаничке баште, што је изазвало изузетно позитивне реакције посетилаца и суграђана.
Последњих година се у простору Баште у сарадњи са бројним организацијама и удружењима реализују манифестације културног садржаја: Евергрин фестивал, Вински фестивал, Џез фестивал, манифестација посвећена култури далеког истока „Дух истока“, Новогодишња манифестација „Хуманитарна башта“, културни програми у организацији Установе културе ЦЕБЕФ, а у току лета 2022. године реализован је богат програм у оквиру међународног фестивала уметности, београдски летњи фестивал – БЕЛЕФ са богатим репертоаром позоришних представа реализованих у простору Баште.