Визију о лабораторији оријентисаној ка примени молекуларне биологије у одговору на потребе друштва проф. Станка Ромац (1954-2015) остварује кроз оснивање Центра за примену и развој ПЦР-а 1997. године, који од 2008. године носи име Центар за хуману молекуларну генетику. Центар уводи прве генетичке тестове за неуролошке болести и биљне вирусе и форензичке ДНК анализе, чиме оставља дубоки траг у развоју молекуларне генетике у Србији. Данашње делатности Центра су генетичко тестирање више од 60 ретких болести, утврђивање очинства и услуге секвенцирања ДНК, а корисници су медицинске установе из земље и региона, судови, институти и факултети.
Посебно је важно увођење неонаталног скрининга за спиналну мишићну атрофију (СМА) 2022. године. Захваљујући овим активностима рођено је на стотине здраве деце у породицама са ретким болестима, решено више од 1000 судских поступака за спорна очинства, а асимптоматске СМА бебе добиле су терапију. У ери генетичких терапија и персонализоване медицине, истраживања Центра усмерена су ка разумевању молекуларне основе индивидуалне варијабилности болесника и идентификацији неинвазивних прогностичких биомаркера за ретке неуромишићне болести, карцином простате и самоубилачко понашање. Научна делатност подржана је пројектима ресорног Министарства, Фонда за науку РС, фармацеутских кућа и домаћим и међународним сарадњама.
Проф. Душанка Савић- Павићевић је руководилац Центра и управитељ Фондације „Станка Ромац“ која годишње награђује докторат из области Биомедицине или Хумане молекуларне генетике.
Руководилац
проф. др
Савић-Павићевић Душанка
- редовни професор
- редовни професор