Центар за генотоксикологију и екогенотоксикологију Биолошког факултета, основан 2012. са циљем укључивања у научно-истраживачке и едукативне делатности, учешћа у заједничким истраживачким пројектима и пружања комерцијалних услуга. Области истраживања Центра укључују детекцију агенаса са потенцијално штетним ефектом на молекул ДНК човека, као и агенаса који доводе до генотоксичног загађења различитих екосистема. Овај аспект је веома битан јер се промене у структури наследног материјала ћелија могу одразити на цео организам, али и читав екосистем и биодиверзитет.
Цитотоксични, мутаге- ни/антимутагени, генотоксични/антигенотоксични, токсични и екогенотоксични ефекти детектују се in vitro и in vivo прокариотским и еукариотским тестовима (МТТ, МТС, Artemia salina, SOS/umuC, алкални и Fpg-модификовани SCGE, микронуклеус тест). Сарадници Центра, поред учешћа у наставној и научно-истраживачкој де-латности Факултета, имају и сарадњу са другим научним институцијама из земље (пројекти Министарства науке) и иностранства (Фондови ЕУ, Билатерални пројекти). Све наведено је допринело да се од оснивања Центра значајно повећа квалитет и број публикованих научних радова високих категорија (>60).
Такође, резултати истраживања из области генотоксикологије/екогенотоксикологије су укључени у преко 20 докторских дисертација и више од 30 специјалистичких и мастер радова чији аутори своје каријере, осим на Биолошком факултету, настављају и у другим научно-истраживачким институцијама у Србији и ван ње.