Претрага
Close this search box.

Наука на факултету

Научна истраживања, заједно са наставом, од самог оснивања претече данашњег Биолошког факултета чине најважнији сегмент наше делатности. Научници (наставници, сарадници и истраживачи у научним и истраживачким звањима) запослени на Факултету, у оквиру катедара и центара у којима су ангажовани, баве се истраживањима у склопу широког спектра научних области. Свесни да се у данашње време све више бришу границе између различитих научних дисциплина, чак и између наизглед не тако сродних наука, наши научници се све интензивније укључују у рад на мултидисциплинарним и интердисциплинарним пројектима.

Квалитет образовања на престижним универзитетима у великој мери је директно пропорционалан квалитету и интензитету научног рада на њима. Сви наставници и сарадници Биолошког факултета активно се баве научно-истраживачким радом у оквиру великог броја националних и међународних пројеката.

Уз 112 наставника и сарадника, на Факултету је запослено и 120 истраживача који су ангажовани првенствено у научним истраживањима, али и у настави на мастер и докторским студијама, и по томе Биолошки факултет предњачи међу факултетима у Србији. Факултет је акредитован као научно- истраживачка организација, са завидним научним резултатима и међународном сарадњом.

У протеклих десет година, на Факултету је реализовано више од 60 пројеката и објављено више од 3500 научних публикација. Посебно истичемо три Хоризонт пројекта, као и шест пројекта Фонда за науку чији је носилац Биолошки факултет. Број публикација у врхунским међународним часописима (М21) и међународним часописима изузетних вредности (М21а) се из године у годину увећава. У протеклих десет година, публиковано је више од 500 радова М21а и М21 категорије, од тога више од половине (285 радова) у последње три године. Посебно истичемо публикације коју су наши наставници, сарадници и истраживачи објавили у часописима као што је Матите (Матиге Сен Влојоду, 2019.) и 5сјепсе (2022). Поред ових публикација посебно треба истаћи велики допринос у реализацији научно-стручне монографске едиције од изузетног значаја Црвене књиге Србије, где је наш Факултет један од суиздавача у прве две Црвене књиге: Гмизавци и Водоземци.

Факултет је у протеклој деценији самостално или уз помоћ надлежних Министарства значајно побољшао услове за научно-истраживачки рад, кроз оснивање научно-истраживачких центара, адаптацију лабораторија и набавку савремене опреме. Факултет има потписане уговоре о сарадњи са великим бројем научних институција у земљи и иностранству, при чему треба посебно истаћи сарадњу са Институтом за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ и Институтом за молекуларну генетику и генетичко инжењерство, са којима Факултет у највећој мери сарађује у извођењу докторских студија и научно-истраживачког рада. Осим истраживачког рада, на Факултету се све више негује иновативна активност наставника, истраживача и студената, који редовно освајају награде на такмичењима у иновацијама и реализују бројне иновационе пројекте, а основане су и две стартап компаније.

На I ванредној седници Наставно-научног већа Биолошког факултета, Универзитета у Београду, одржаној у понедељак 9. децембра 2024. године, чланови Већа...