Претрага
Close this search box.

Blackberry waste material as a potential source of nutraceuticals affecting metabolic syndrome in rats

Назив финансијера:
Фонд за науку РС
Позив по коме је пројекат одобрен за финансирање:
ДИЈАСПОРА 2023 – Фонд за науку РС
Вредност пројекта:
197 638.22 ЕУР
Почетак финансирања:
01/01/2025
Завршетак финансирања:
31/12/2026
Тип пројекта:
Научно-истраживачки
Институција носилац пројекта:
Универзитет у Београду – Биолошки факултет

Купине су широко заступљено воће у људској исхрани због својих органолептичких својстава и високог садржаја фитоједињења (као што су флавоноиди, елагитанини, антоцијани) са благотворним дејством на кардиометаболичке поремећаје које Светска здравствена организација (СЗО) препознаје као глобалне водеће узрочнике смртности. Србија је највећи европски и један од водећих светских произвођача купине, одмах иза САД, Кине и Мексика. Култивација и прерада овог воћа генерише велике количине пољопривредног отпада, који се најчешће спаљује или одлаже на локалне депоније, где остаје неискоришћен, изазивајући непотпуну експлоатацију и економске губитке.
Како би понудио решење овог проблема, пројекат BlackCeuticals има за циљ да отпад купине (остатке резидбе и комине) најчешћих сорти у српским воћњацима ‘Čačanska Bestrna’, ‘Thornfree’ и ‘Loch Ness’ употреби као сировине за даљу производњу нутрацеутика са додатом вредношћу са превентивним дејством на метаболички синдром (МетС). У циљу реализације постављених задатака, пројекат BlackCeuticals је окупио истраживаче са Биолошког факултета (ФБУБ), Фармацеутског факултета (ФПУБ) и Института за медицинска истраживања (ИМИ) Универзитета у Београду и Одељења за исхрану Универзитета Калифорније, у Дејвису (UC DAVIS).
Истраживачи са ФПУБ-а ће имати улогу у припреми екстраката који садрже највеће количине биоактивних састојака оптимизованом методом екстракције, њиховој хемијској карактеризацији помоћу LC-DAD-ESI-MS и фракционисању. Истраживачи са ФБУБ-а ће испитивати in vitro антиоксидантну (DPPH, BCB и FRAP) и инхибиторну активност ензима који имају уогу у инфламацији, дијабетесу, гојазности и хипертензији. Превентивни ефекат одабраног екстракта на МетС ће проценити истраживачи из ИМИ-ја у интервентној студији на пацовима мерењем релевантних хематолошких, биохемијских и параметара оксидативног стреса и инфламације. Како би се стекао бољи увид у могући механизам деловања истраживачи са UC DAVIS ће испитати утицај екстракта купине на састав микробиоте црева, пермеабилност црева и експресију генома у панкреасу, јетри и масном ткиву.
Очекивања од резултата овог пројекта су развијање иновативне формулације нутрацеутика са додатом вредношћу који би помогао у борби против МетС као растућег глобалног проблема, као и охрабривање будућих клиничких и опсервационих хуманих студија, али и добијање вредних смерница за оптимално коришћење отпада купине.

Носилац пројекта

др

Величковић Ивона

Чланови пројекта

др

Милески Ксенија

Милетић Милица

Сагласно оквирима Светске банке за управљање животном средином и друштвомБиолошки факултет, Универзитета у Београду позива на ЈАВНЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ јавност, органе,...